Aj Wej-wej:
Lidská komedie

Světoznámý čínský umělec Aj Wej-wej vytvořil pro římskou galerii Terme di Diocleziano velkoprostorovou instalaci. La Commedia Umana neboli Lidská komedie je lustr vysoký devět metrů a široký šest metrů. Je vytvořen z lidských kostí, které jsou ručně foukané ze skla.

Lidská komedie ukazuje osvobozený obsah lidského těla: naši otevřenou niternost, útroby života obnažené a vystavené pohledu všech, naši smrtelnost vyjádřenou mnoha částmi, které definují naši vlastní formu. Dílo se jeví spíše jako varování než pomník – vypráví o smrti, aby oslavilo život.

Aj Wej-wej je čínský výtvarný umělec, architekt a občanský aktivista

Narodil se v Pekingu v roce 1957 do rodiny básníka Aj Čchinga, který byl krátce po Wej-wejově narození prohlášen za nepřítele státu a odeslán s rodinou do provincie Sin-ťiang. Zde žil až do roku 1976, kdy byl rehabilitován a vrátil se do Pekingu.

Tam Wej-wej nastoupil na Pekingskou filmovou akademii, ale ihned po uvolnění poměrů v čínské společnosti v roce 1981 odjel do New Yorku, kde navštěvoval lekce Art Students League of New York a studoval na Parsons School of Design. Školu nedokončil, protože se roku 1993 v souvislosti s vážným onemocněním otce vrátil do Pekingu.

Čtyři roky v domácím vězení

V Pekingu změnil svými uměleckými akcemi místní výtvarnou scénu a občanskými postoji dráždil čínskou vládu. V roce 2008 podnítil vyšetřování následků zemětřesení v S’-čchuanu, při kterém zahynulo mnoho studentů ve zřícených školních budovách na venkově.

Aj Wej-wej natočil dokument a zveřejnil seznamy obětí, které čínská vláda tajila. Kolem zřícených školních budov vypukl skandál, protože kvůli korupci na Ministerstvu školství nebyly dodrženy závazné standardy pro stavby v zónách ohrožených zemětřesením. Roku 2011 byl čínskými úřady zadržen, zbit a strávil čtyři roky v domácím vězení, než roku 2015 dostal povolení odcestovat. Do roku 2018 žil a pracoval v Berlíně. V srpnu 2018 nechaly čínské úřady Aj Wej-wejův ateliér zdemolovat, aniž by o tom umělce informovaly.

Držitel ceny Václava Havla

Aj Wej-wej je známý pro své silné estetické výroky, které rezonují s aktuálními jevy v dnešním geopolitickém světě. Wej-wej používá širokou škálu médií ke svému vyjadřování: od architektury přes umělecké instalace, sociální média, po dokumentární filmy.

Aj Wej-wej je držitelem ceny Ambassador of Conscience za rok 2015 od Amnesty International a Ceny Václava Havla za kreativní disent za rok 2012 od Nadace pro lidská práva.