Grégoire Scalabre:
Poslední
převtělení Thétis

„Poslední převtělení Thétis“ od francouzského sochaře Grégoire Scalabreho je keramické umělecké dílo složené ze 70 000 miniaturních kusů porcelánu vytočených na hrnčířském kruhu, ručně, jeden po druhém. Je to pocta znovuzrození Néreide Thétis ze dna vod, majestátně zahalené do sedmi myriád miniaturních amfor.

Dva metry na výšku, 1,60 metru na šířku a váží 450 kilogramů, dílo se skládá ze 70 tisíců miniaturních amfor v barvách bílé, béžové a zelené. Každá keramická část byla ručně vytvořena.

Grégoire Scalabre je uznávaný francouzský sochař a keramik.

Scalabre našel lásku ke keramice ve velmi raném věku, jak sám prozradil: „Ve škole jsem byl docela hlučný, tak mě poslali do internátní školy v Normandii, kde byla keramická dílna. Když mi bylo 10 nebo 11 let, věděl jsem, že chci dělat keramiku“. Prostřednictvím učňovského studia ve francouzském regionu Drôme a několika workshopy po celé Francii si velmi brzy vyvinul pozoruhodný technický a estetický přístup, se kterým s velkou přesností ovládá barvy, světlo, formy a vzory.

Od leštěného po drsné, od decentního po extrémní, tvorba Scalabra pokrývá všechny styly a textury. Používá rozmanité výrazové prostředky. Jeho díla jsou většinou vyrobena z keramiky, přesto přiznává, že si užívá, když není na první pohled jasné, co je to vlastně za materiál. „Dovoluji si svobodu hrát si s povrchovými efekty a představovat si různé prostředky interpretace. Chci, aby se diváci divili: Je to litina? Guma? Kámen? Porcelán?“, říká Grégoire.