Opera
od Edoarda Tresoldiho:
Instalace 46 drátěných sloupů v Kalábrii

Na nábřeží Reggio Calabria v Jižní Itálii vznikla nová veřejná instalace s názvem Opera, která pochází z dílny mladého italského sochaře Edoarda Tresoldiho. Italský umělec vytvořil pomocí průhledné drátěné sítě ve formě klasické architektury dialog mezi uměním, člověkem a krajinou.

Tresoldi nainstaloval kolonádu ze sítě z drátěného pletiva o 46 sloupech o výšce osmi metrů v parku na nábřeží o rozloze 2 500 metrů čtverečních s výhledem na Messinskou úžinu. Opera je navržená nejen jako místo pro rozjímání ale i pro zesílení zážitku z výhledů na Sicílii přes moře.

Téměř průhledné sloupy se přirozeně až organicky propojují s krajinou a vytvářejí dialog mezi instalací a jejím umístěním. „Instalace je plně otevřená a rozvíjí vztahy v mnoha směrech v již tak materiálně upraveném prostoru,“ prohlásil o instalaci autor a dodává „Opera“ překrývá dva různé architektonické systémy a vytváří cestu vyznačenou několika otvory do krajiny, vede návštěvníky do neustále se měnící dimenze zdůrazněné různými výškami a hloubkami„ 

“Opera” je také fyzickým výsledkem Tresoldiho úvah o architektonických kompozicích a jejich a rozkladu. Princip je nejlépe vidět na rozložení kolonády, která záměrně neodpovídá dispozici parku. Při procházení se návštěvníci setkávají jak s harmoniemi, tak s kontrasty mezi dvěma architektonickými systémy, jako kdyby hrály dvě různé melodie současně, a přesto v jednu chvíli k sobě ladily.

Edoardo Tresoldi, nar. 1987 v Miláně, je italský sochař. Vyrábí téměř průhledné sochy pomocí drátěného pletiva a často je umisťuje na veřejná místa.